NajnovijeNajčitanijeNajviše porukaPostavi novu temu 

Duel igre

Ne sumnjam da je ranije bilo reči o tome, mislim da sam čak negde i primetio diskusiju o ovom pitanju, ali se ne sećam odgovora Supervizora i eventualnog zaključka. Dakle, meni lično sajt je postao malo dosadan. Bar za svakodnevno igranje. Govorim u svoje ime, naravno, a može biti i da nisam jedini. Suviše predvidivo, monotono i šablonski, uz to kvalitet pitanja u igrama znanja nije na zavidnom nivou. Doduše, ovo drugo ja lično ne bi trebalo glasno da kritikujem jer sam nisam dao nikakav doprinos u sastavljanju pitanja, asocijacija i spojnica, mada je to prvenstveno zato što iz iskustva znam da smisliti i formulisati kvalitetno kviz pitanje nije lak posao, pod uslovom da se radi kako treba, naravno, te raspoloživo vreme i energiju nisam hteo trošiti na nešto čime sam ne bih bio zadovoljan. Ali to je manji problem. Situacija bi se drastišno promenila ako bi sajt razvio tehničku podršku za duel igre i time stvorio uslove za neposrednije razvijanje takmičarskog duha. Pozitivan primer je conquiztador.rs gde se ljudi uživo takmiče u znanju, uz to masa realno iz glave neodgovorivih i, na prvi pogled, besmislenih pitanja (istini za volju, ima dosta takvih), unosi jedan hazraderski element što igru čini još uzbudljivijom. Tu je onda mogućnost organizovanja turnira, različitih varijanti takmičarskih igara, chat, generalno, iz perspektive nekoga ko je korisnik oba sajta, atmosfera na slagalica.tv u odnosu na www.conquiztador.rs je veoma sterilna. Siguran sam da bi unapređivanje sajta na taj nivo bio tehnički, finansijski, umno, vremenski i u svakom drugom smisliu zahtevan posao, ali na kraju isplativ i na korist i igračima i administratoru sajta. Jedini razlog zašto TV Slagalica opstaje tolike godine i za sobom ostavlja svaki novi kviz projekat koji se pojavi, uz dobru kombinaciju igara znanja i enigmatike, je postojanje takmičarskog duha u toku emisije, a ne puko i alavo nadgornjavanje ko će uzeti više para.
 

8 za
4 protiv
Erazmo
2011-01-03
???

pa ako ti valja taj sajt sta te briga za slagalicu. mada meni bi se isto dopalo da ima (i) takmicenja, ali ako bi to znacilo da poskupi onda ne. mislim da je i ovakva slagalica sasvim OK. meni su pitanja cesto teska a ne znam bas ni fudbal i olimpijske pobednike. pretera ga da su pitanja losa, pa i na kvizu slagalica ima cesto bezveznih asocijacija a da ne pominjemo spojnice gde otvore vujakliju i... mada bas i ne ocekujem ne znam sta, ovo je cisto da vidis da nisi najpametniji na svetu

4 za
4 protiv
masxa
2011-01-03
???

a zasto se zgodne cice retko prijavljuju za slagalicu? 

3 za
2 protiv
masxa
2011-01-03
???

masxa napisa...

pa ako ti valja taj sajt sta te briga za slagalicu. mada meni bi se isto dopalo da ima (i) takmicenja, ali ako bi to znacilo da poskupi onda ne. mislim da je i ovakva slagalica sasvim OK. meni su pitanja cesto teska a ne znam bas ni fudbal i olimpijske pobednike. pretera ga da su pitanja losa, pa i na kvizu slagalica ima cesto bezveznih asocijacija a da ne pominjemo spojnice gde otvore vujakliju i... mada bas i ne ocekujem ne znam sta, ovo je cisto da vidis da nisi najpametniji na svetu

...Slagalica bi bila, po mom misljenju, bolji sajt od konkvistadora kada bi bila priblizno dinamicna kao on. Opet kazem, to je moje misljenje, jer alexa.com jasno kaze da je slagalica.tv u granicama Srbije poseceniji sajt od conquiztador.rs. No, ni to ne mora biti neko merilo. Moja osnovna zamerka, dakle, nije kvalitet i ujednacenost pitanja (mada, nista nije tako dobro da ne moze biti bolje), vec nedostatak dinamicnosti i takmicarskih opcija na sajtu.

3 za
0 protiv
Erazmo
2011-01-03
???

Erazmo napisa...

Pozitivan primer je conquiztador.rs gde se ljudi uživo takmiče u znanju, uz to masa realno iz glave neodgovorivih i, na prvi pogled, besmislenih pitanja (istini za volju, ima dosta takvih), unosi jedan hazraderski element što igru čini još uzbudljivijom.

...Sve ima svoje prednosti i mane...Na Conquiztador-u je potpuno besmisleno da nakon sto oba takmicara daju tacan odgovor,presudi ko ce preciznije lupiti (ali bez trunke preterivanja) npr. od koliko se ostrva sastoje Sejseli,koji je po redu Niger po proizvodnji necega,itd.,meni licno to nije ni malo uzbudljivo...Slagalica je generalno kviz u kome onaj ko ima vise znanja ne mora pobediti slabijeg,moje misljenje je da je to uzrok popularnosti,da svako ko gleda ima (i to  bar nekoliko puta) utisak da bi bio znatno bolji od onih sa druge strane ekrana...Vecina onih koji se ovde igraju ili su vec ucestvovali,ili imaju sjajnu priliku da se pripreme i prijave - ovaj sajt im je pravi trening za buduce nastupe...

9 za
1 protiv
NeparniValjak
2011-01-03
???

NeparniValjak napisa...

Erazmo napisa...

Pozitivan primer je conquiztador.rs gde se ljudi uživo takmiče u znanju, uz to masa realno iz glave neodgovorivih i, na prvi pogled, besmislenih pitanja (istini za volju, ima dosta takvih), unosi jedan hazraderski element što igru čini još uzbudljivijom.

...Sve ima svoje prednosti i mane...Na Conquiztador-u je potpuno besmisleno da nakon sto oba takmicara daju tacan odgovor,presudi ko ce preciznije lupiti (ali bez trunke preterivanja) npr. od koliko se ostrva sastoje Sejseli,koji je po redu Niger po proizvodnji necega,itd.,meni licno to nije ni malo uzbudljivo...Slagalica je generalno kviz u kome onaj ko ima vise znanja ne mora pobediti slabijeg,moje misljenje je da je to uzrok popularnosti,da svako ko gleda ima (i to  bar nekoliko puta) utisak da bi bio znatno bolji od onih sa druge strane ekrana...Vecina onih koji se ovde igraju ili su vec ucestvovali,ili imaju sjajnu priliku da se pripreme i prijave - ovaj sajt im je pravi trening za buduce nastupe...

Slazem se da na konkvistadoru ima besmislenih pitanja, vec sam to istakao. Situacija u kojoj oba takmicara daju tacan odgovor na pitanje sa ponudjenim odgovorima resava se u korpusu pitanja sa brojem, od kojih neka mogu biti veoma lagana - npr - Koliko Brazil ima titula prvaka sveta u fudbalu?, do nekih potpuno suludih za pamcenje i medju najvecim kviz ekscentricima, za sta si sam naveo, manje-vise, dobre primere. Medjutim, ovaj drugi segment koji ti kritikujes ima i svoju privlacnu stranu. To je onaj hazarderski element o kome sam govorio kada dodje pitanje sa brojem za koje vecina ljudi ne zna ni koji red velicine bi brojka u odgovoru trebalo da bude, a kamoli nesto preciznije. Tu jeste presudan faktor srece, a ne treba biti veliki psiholog pa zakljuciti da ljudi vole kada je sreca na njihovoj strani i da je, izmedju ostalog, to jak motiv za korisnike CQ sajta. Ili znaju da je trazena godina, na primer, iz 16. veka, ali ne znaju tacno koja. Takmicar zna da ce se kuglica na americkom ruletu zaustaviti negde izmedju 0 i 36, i imponovace mu kada pogodi koje ce to polje biti, cak i kada za to ne dobija nikakav novac. Umesto realnog novca, na konkvistadoru postoji virtualna zamena, kao i odgovarajuci poeni za vise nivoa rangiranja. S druge strane, nije bas ni sve lupetanje, kako ti kazes, vec je veoma cesto stvar kvalitetne procene, koju ne moze da ima los kviz igrac. Na primer, moj slucaj od danas, pitanje za mene i drugog duelistu - Koje godine je rodjen Vladimir I Kijevski? Kako igrom slucaja znam da je on formalno 988. godine pokrstio Rusiju, znaci da je rodjen nekih, recimo, 30-70 godina unazad i kucam 944. (iako je 958.), a moj protivnik 1800 i neku. Nijedan od nas nije dao tacan odgovor, ali je u ovom slucaju razlika u znanju ili, tacnije, predstava o onome sto se trazi u pitanju evidentna. Mogao bih da navedem i suprotne primere iz vlastitog iskustva, kada je odgovor bio izmedju 1 i 5, recimo, protivnik odgovara 3, a ja 557. Mozda je tacan odgovor bio 4, ali ipak je on taj koji zasluzuje poene. U slucaju kada obojica dajemo tacan odgovor na pitanje sa brojem, presudna je brzina kucanja odgovora, ali to je pravilo i u mnogim TV kvizovima, od Slagalice do Pitanja za sampiona i sl.

Slagalica jeste dobar sajt, ali je moja ocena da ima potencijala da bude mnogo bolji, uz implementaciju konkretnijih takmicarskih opcija, sto bi doprinelo dinamicnosti sajta. Mozda ja nemam predstavu koliko je to, recimo, zahtevan ili mozda skup posao, posto sam laik za programiranje, izradu sajtova i sl, ali sam siguran da bi sajt bio samo bolji, nikako losiji. I to ni na koji nacin ne bi ugrozilo 'trening' funkciju za one koji sajt vide kao pripremu za TV nastup, naprotiv.

3 za
0 protiv
Erazmo
2011-01-03
???

Erazmo, pričao sam već sa Medom o ovoj temi. On je imao jako lepu ideju na tu temu, na kojoj bi i sajt mogao da zaradi, time što bi svaki takmičar koji bi želeo da učestvuje ubacio manje-više neku sitnu cifru, a ako bi nas bilo dosta, a verujem da bi, bila bi i neka fina nagrada, kao i profit za supervizora. Dakle, zamoliću Medu da nam ovde pojasni kakvu ideju tačno je imao, i da se onda vidi ima li zainteresovanih, i ako ima, da supervizor vidi šta mu je raditi.

Erazmo napisa...

Jedini razlog zašto TV Slagalica opstaje tolike godine i za sobom ostavlja svaki novi kviz projekat koji se pojavi, uz dobru kombinaciju igara znanja i enigmatike, je postojanje takmičarskog duha u toku emisije, a ne puko i alavo nadgornjavanje ko će uzeti više para.
 

...apsolutno se slažem, i meni su, iskreno, kvizovi poput Visokog napona dosadni, fali takmičarski momenat, koji slagalica ima. Osim toga, slagalica nudi za svakog ponešto, postoje igre enigmatike, računa, kombinatorike, suvog znanja i logike, pa svako može ponegde da se nadje ( sem Slavoljuba, ovo sam morao da napišem devil ).

Erazmo napisa...

Slagalica jeste dobar sajt, ali je moja ocena da ima potencijala da bude mnogo bolji, uz implementaciju konkretnijih takmicarskih opcija, sto bi doprinelo dinamicnosti sajta.

...i ovde se slažem, iz više razloga. Ljudi koji imaju takmičarskog duha, medju kojima sam i ja, bi imali prilike da se ogledaju sa sjajnim takmičarima; oni koji nisu još uvek učestvovali u TV slagalici imali bi priliku da odmere snage sa veteranima, a i da osete takmičarsku atmosferu, što bi im bila u neku ruku priprema za TV kviz.

O CQ ću reći samo da nemam živaca za onakve stvari, i da ovaj sajt može da bude jači u svakom smislu. Razlika je upravo u ovome što je Erazmo pomenuo - takmičarski momenat, ali na CQ preteruju s tim, i ko tamo provede par meseci postaje bukvalno nepobediv, jer zna sva pitanja u opticaju, pa mu nije nikakav problem da mi ruši bazu, jer u kilometar, i to kao iz topa, zna koliko ima od Beograda do Sao Paola vazdušnom linijom.


 

6 za
0 protiv
Kalimist
2011-01-04
???

Supervizor nema bas nista da kaze...? mail

3 za
0 protiv
Erazmo
2011-01-05
???

Pa ni ove liste najboljih "pojedinaca" nisu merodavne. Neko otvori dva naloga. Na prvom pogleda sva pitanja i odgovore i onda na drugom nalogu tacne prekopira. I postane faca koja uvek ima maksimalan broj poena :P 

5 za
2 protiv
Packy
2011-01-05
???

Erazmo napisa...

Supervizor nema bas nista da kaze...? mail

... Supervizor je svoj stav o duel igrama odavno objavio na sajtu (pogledajte pravila igre). Nema promene od tada. Trenutno neke druge stvari imaju prioritet, kada se sve to završi, onda ćemo razmišljati o duel igrama.

2 za
1 protiv
Supervizor
2011-01-06
???

Packy napisa...

Pa ni ove liste najboljih "pojedinaca" nisu merodavne. Neko otvori dva naloga. Na prvom pogleda sva pitanja i odgovore i onda na drugom nalogu tacne prekopira. I postane faca koja uvek ima maksimalan broj poena :P 

... igrači na rang listi imaju nasumično izmešan redosled pitanja u toku meseca, tako da ne može da "otvori 2 naloga i na prvom pogleda", jer ima potpuno različita pitanja na prvom i drugom. A da čeka kraj meseca isto ne vredi zbog pravila da se umanjuju poeni za igre starije od 3 dana.

Nedavno smo izračunali da je potrebno uplatiti za 11 ili 12 naloga da bi se kombinovanjem sa igranjem svaka 3 dana moglo doći do nekih 90% pokrivenosti što je dovoljno da se bude prvi (trenutno prvi na rang listi ima u proseku ispod 180 poena dnevno, a to je oko 90% od maksimuma). E sad, ko želi da uplati 12 naloga da bi bio prvi i ima neku satisfakciju u tome da igra na 12 naloga, taj nek izvoli - mislim da to već ne možemo sprečiti.

8 za
0 protiv
Supervizor
2011-01-06
???

Pošalji odgovor

Samo prijavljeni korisnici sa 5000 ili više poena mogu da glasaju i da ostavljaju poruke.

 

Stranica kreirana za 0.0157 sec.

Copyright © 2024